Ploché břicho: Jak zhubnout břicho po 40 (pro ženy)

Ploché břicho: Jak zhubnout břicho po 40 (pro ženy)
Nejednu ženu po 40 trápí vzhled její postavy a zvláště pak zvětšené břicho. Co se s tím dá dělat? Poradíme vám, jak zhubnout po 40 a mít zase ploché břicho. Připravili jsme pár osvědčených tipů, které opravdu fungují na hubnutí břicha.

Nejednu ženu po 40 trápí vzhled její postavy a zvláště pak zvětšené břicho. Co se s tím dá dělat? Poradíme vám, jak zhubnout po 40 a mít zase ploché břicho. Připravili jsme pár osvědčených tipů, které opravdu fungují na hubnutí břicha.

Hubnutí po 40 – už to není jako „za mlada“

S přibývajícími roky, to jde s hubnutím z kopce. Zatímco jsme v mnoha ohledech zkušenější, moudřejší a spoustu věcí zvládáme snáze (než ve dvaceti), pro hubnutí to bohužel neplatí.

Zatímco dříve jste mohli sníst, co jste chtěli a nebylo to poznat, teď stačí kousek dortu a hned to poznáte na své váze.

Bylo by velmi snadné (a zjednodušující) to svést jenom na věk a hormony. Je ale pravda, že u ženy s narůstajícím věkem dochází k poklesu hladiny některých hormonů. Jedná se hlavně o estrogen. To pak vede k tomu, že se v ženském těle hromadí tuk. Ženy mají genetické predispozice, k ukládání tuku právě v oblasti břicha, boků, stehen a na prsou.

S přibývajícím věkem také ztrácíme svalovou hmotu. Po 40 za každých 10 roků života ztratíte asi 10% svalové hmoty. To má hned několik efektů. Ubývající svalová hmota je nahrazována právě tukovou tkání.

Dalším efektem je to, že tuková tkáň spotřebuje méně kalorií než svalová tkáň (i když jsou svaly v klidu, tak spotřebovávají nějaké množství energie). Celý proces hromadění tuku se s přibývajícími roky postupně akceleruje.

Jak začít hubnout i po 40

Pokud jste se rozhodli se svým tělem začít něco dělat, pak pro vás máme několik dobrých tipů, jak začít doopravdy hubnout a být při tom úspěšná.

Návod jak zhubnout: Změňte své stravovací návyky

Svému věku a tomu, jak se postupně mění vaše tělo, byste měli přizpůsobit i své stravovací návyky.

Vaše tělo už prostě nepotřebuje tolik energie, jako když vám bylo 20 nebo 30. Váš jídelníček by se měl změnit.

Nebudeme ani opakovat to, že byste měli jíst více zeleniny. Že by zelenina měla představovat asi 1/4 – 1/3 všeho, co sníte. Spíše bychom chtěli zmínit sacharidy.

Sacharidy, to nejsou jenom cukry (sladkosti). Mezi sacharidy patří třeba i škrob. Při hubnutí byste se měli zaměřit na tzv. „pomalé“ sacharidy.

Pomalé sacharidy (najdete je například ve sladkých bramborách, ve fazolích, v celozrnném pečivu  a potravinách z celozrnné mouky, obsahuje je cizrna, atd.), mají nízký glykemický index. Díky tomu vás dokáží zasytit na mnohem delší dobu, než jiné potraviny, které mají sice stejné množství kalorií, ale vysoký glykemický index. Takže po jejich konzumaci, už za malou chvíli máte zase hlad.

Pomalé sacharidy (obecně potraviny s nízkým glykemickým indexem), pomáhají předcházet rychlému nárůstu inzulínu (což vede k ukládání tuků).

Návod jak zhubnout: Musíte být aktivní a hodně se hýbat

O tom, že při hubnutí musíte cvičit, hodně se hýbat, asi nikdo nepochybuje. Není to ale jenom o množství pohybu. Můžete každý den chodit běhat, vracet se domů celá unavená (a zpocená), a přesto budete hubnout jen málo.

Zvláště při hubnutí po 40 se musíte zaměřit i na posilování. S postupujícím věkem vám klesá množství svalové hmoty. Je to přirozený proces, kterému se nedá úplně zabránit. Můžete ho ale zpomalit. Tím, že budete posilovat a budovat novou svalovou hmotu.

K udržení a budování svalové hmoty je ideální silový trénink. Můžete cvičit jen se svou váhou nebo zapojit i lehké činky. Vyzkoušejte kruhový trénink nebo powerjógu. Hodně cviků můžete dělat i doma.

Měli byste se také zaměřit na posilování břicha, břišních svalů. Při cvičení na břicho je důležité zapojovat všechny svalové skupiny na břiše – tedy jak přímé břišní svaly, tak i šikmé břišní svaly. Nezapomínejte ani na svaly ve spodní části zad.

Posilování břicha má dvojí efekt. Jednak při něm spálíte nějaké kalorie, a přibude vám i trochu svalové hmoty. Hlavně ale zpevníte povolené břišní svaly. To, ve spojení s posílením svalů v dolní části zad, pak vede k tomu, že vaše břicho není tak vyklenuté a vypadá opticky menší.

Návod jak zhubnout: Pozor na to, co pijete

Zamyslete se nad tím, co pijete. Největším nepřítelem hubnutí jsou slazené nápoje. Jedna malá lahev sladké limonády může obsahovat 20 – 30 kostek cukru. Nadměrná konzumace alkoholických nápojů je zaručená cesta k obezitě. Pijte hlavně čistou, pramenitou vodu.

Napsat komentář