Potraviny s vysokým glykemickým indexem

Mezi potraviny s vysokým glykemickým indexem patří hlavně sladkosti, sladké nápoje, některé druhy ovoce, pečivo z bílé mouky, sladké pečivo, brambory (zvláště pečené nebo smažené), bílá rýže apod.

Mezi potraviny s vysokým glykemickým indexem patří hlavně sladkosti, sladké nápoje, některé druhy ovoce, pečivo z bílé mouky, sladké pečivo, brambory (zvláště pečené nebo smažené), bílá rýže apod.

U potravin s vysokým glykemickým indexem to funguje tak, že při jejich trávení se cukry (sacharidy, které obsahují tyto potraviny), velmi rychle uvolňují do krve.

Rychlý nárůst krevního cukru, vám sice dodá hodně energie a okamžitě zažene hlad. Je to ale poměrně zrádné řešení.

Na náhlý nárůst hladiny krevního cukru, totiž tělo zareaguje tak, že zvýší produkci inzulinu (který má na starosti regulaci hladiny krevního cukru). Ten zajistí, že hladina krevního cukru zase rychle poklesne dolů, a vy pak velmi brzy dostanete znovu hlad.

Potraviny s vysokým glykemickým indexem, vás tedy zasytí na kratší dobu, než potraviny s nízkým glykemickým indexem.

Pokud se snažíte zhubnout, pak byste si měli hlídat nejenom to, kolik jaké jídlo obsahuje kalorií celkem. Ale i to, o jaké kalorie se jedná.

Pokud váš jídelníček bude zahrnovat příliš mnoho potravin s vysokým glykemickým indexem, pak při hubnutí budete často pociťovat pocit hladu, i když váš kalorický příjem bude v dostatečné výši.

Změníte-li naopak skladbu vašeho jídelníčku tak, aby zahrnoval více potravin s nízkým glykemickým indexem, budete mít (i při nižším kalorickém příjmu), delší dobu pocit sytosti a nebude vás trápit hlad.

Mohlo by vás zajímat: Potraviny s nízkým glykemickým indexem, Proč mi nejde zhubnout, Jak zabránit přejídání?, Čistící redukční dieta

Přečtěte si více:

Jsou při hubnutí a dietě vhodné brambory? Kolik mají kalorií?
Brambory (vařené), obsahují méně kalorií, než řada jiných příloh (jako je rýže, těstoviny či knedlíky). Obsah kalorií a vhodnost při hubnutí, se ale odvíjí i od způsobu přípravy. Pečené brambory nebo bramborová kaše, mají podstatně více kalorií (a vyšší glykemický index), takže na dietní jídelníček moc nepatří.

Jsou při hubnutí a dietě vhodné brambory? Kolik mají kalorií?

Jsou brambory vhodnou přílohou i při hubnutí? A hodí se na dietní jídelníček? Nebo bychom si při hubnutí, měli na brambory dávat spíše pozor? Pokud se začnete zajímat o hubnutí,…

Číst více Jsou při hubnutí a dietě vhodné brambory? Kolik mají kalorií?
Hubnutí bez hladovění: Jak omezit pocit hladu při hubnutí
Pokud budete pravidelně jíst, omezíte pauzy mezi jednotlivými jídly, tak tím současně omezíme i pocit hladu. Ideální je jíst častěji (třeba i 5x za den), ale neznamená, že byste měli sníst hodně jídla naráz (hodně kalorií).

Hubnutí bez hladovění: Jak omezit pocit hladu při hubnutí

Snažíte se hubnout a moc se vám to nedaří? Hlídáte si kalorie a dodržujete dietu a neustále vás trápí pocit hladu? Co se s tím dá dělat? Jak omezit pocit hladu…

Číst více Hubnutí bez hladovění: Jak omezit pocit hladu při hubnutí
Ploché břicho: Jak zhubnout břicho po 40 (pro ženy)
Nejednu ženu po 40 trápí vzhled její postavy a zvláště pak zvětšené břicho. Co se s tím dá dělat? Poradíme vám, jak zhubnout po 40 a mít zase ploché břicho. Připravili jsme pár osvědčených tipů, které opravdu fungují na hubnutí břicha.

Ploché břicho: Jak zhubnout břicho po 40 (pro ženy)

Nejednu ženu po 40 trápí vzhled její postavy a zvláště pak zvětšené břicho. Co se s tím dá dělat? Poradíme vám, jak zhubnout po 40 a mít zase ploché břicho. Připravili…

Číst více Ploché břicho: Jak zhubnout břicho po 40 (pro ženy)
Kolik se dá doopravdy zhubnout za měsíc?
Zajímalo by vás, kolik se dá zhubnout za měsíc? Optimální rychlost hubnutí je 0,5 – 1 kil za týden. Takže za měsíc zhubnete asi o 2,5 – 4 kila. Větší rychlost hubnutí je obvykle nezdravá, nebo se nejedná o hubnutí, ale jen o úbytek vody v těle.

Kolik se dá doopravdy zhubnout za měsíc?

Pokud se zajímáte o hubnutí, určitě jste na internetu narazili na nejrůznější návody, jak zhubnout 20 kilo za měsíc, 5 kilo za týden nebo třeba 15 kilo za 3 týdny.…

Číst více Kolik se dá doopravdy zhubnout za měsíc?
Jak upéct domácí kváskový chleba
Chcete něco zdravějšího, než průmyslově vyráběné pečivo z obchodu? Vyzkoušejte domácí kváskový chleba z žitné nebo celozrnné mouky. Rozdíl v chuti a vůni je nepřehlédnutelný. Domácí pečení chleba nemusí být nic tak hrozného.

Jak upéct domácí kváskový chleba

Pokud chcete trochu zlepšit svůj jídelníček a udělat něco málo pro své zdraví, můžete si vyzkoušet doma upéct kváskový chleba. Pokud se vám to alespoň trochu povede, tak zjistíte, že…

Číst více Jak upéct domácí kváskový chleba