Hormon kortizol vás nutí jíst víc než potřebujete

Hormon kortizol patří mezi stresové hormony. Naše tělo ho uvolňuje ve chvíli, kdy cítí nějaké ohrožení (nějaký stres).

Hormon kortizol patří mezi stresové hormony. Naše tělo ho uvolňuje ve chvíli, kdy cítí nějaké ohrožení (nějaký stres). Hormon kortizol pomáhá tělu zajistit dostatek energie, aby se mohlo s nebezpečím vypořádat.

Už od našich předků máme geneticky zakódováno, že nejlepším řešením každého nebezpečí je útěk nebo boj. A právě kortizol pomáhá zajistit dostatek energie, jak na to abychom před nebezpečím utekli, nebo abychom se s ním vypořádali.

To ale není vše, co kortizol dělá. Jakmile nebezpečí (stres) pomine, hormon kortizol spustí reakci k doplnění energie. To, že jste reálně žádnou energii nespotřebovali, už tento hormon moc „neřeší“.

Takže to je jedním z důvodů, proč lidé na stres reagují tím, že více jí (a hlavně sladké). Je to přirozená reakce na stres, která nám lidem kdysi dávno pomáhala přežít v boji, s nebezpečnou přírodou.

Bohužel, v současnosti už drtivá většina stresových situací v běžném životě není spojena s nějakým zvýšeným výdejem energie.

Chuť na jídlo během/po stresu ale zůstala. A může za to právě hormon kortizol, který nás ve stresu nutí jíst víc, než bychom skutečně potřebovali.

Mohlo by vás zajímat: Co způsobuje nízká hladina estrogenu, Viscerální břišní tuk, Tabulka: ideální váha pro ženu, Abdominální břišní tuk

Přečtěte si více:

Jak zabránit přejídání a omezit chuť k jídlu při hubnutí
Pocit hladu ovlivňuje hormon ghrelin. Jeho hladina je nejvyšší, když máte prázdný žaludek a nejnižší po jídle. Pocit hladu a chuť na jídlo se dále řídí množstvím glukózy v krvi. Pokud je hladina glukózy nízká, mozek na to reaguje pocitem hladu.

Jak zabránit přejídání a omezit chuť k jídlu při hubnutí

Chtěli byste zhubnout, ale nějak se vám to nedaří? Často se vám stane, že se přejídáte, a pak se kvůli tomu cítíte provinile? Snažíte se jíst zdravě, ale trápí vás…

Číst více Jak zabránit přejídání a omezit chuť k jídlu při hubnutí
Ploché břicho: Jak zhubnout břicho po 40 (pro ženy)
Nejednu ženu po 40 trápí vzhled její postavy a zvláště pak zvětšené břicho. Co se s tím dá dělat? Poradíme vám, jak zhubnout po 40 a mít zase ploché břicho. Připravili jsme pár osvědčených tipů, které opravdu fungují na hubnutí břicha.

Ploché břicho: Jak zhubnout břicho po 40 (pro ženy)

Nejednu ženu po 40 trápí vzhled její postavy a zvláště pak zvětšené břicho. Co se s tím dá dělat? Poradíme vám, jak zhubnout po 40 a mít zase ploché břicho. Připravili…

Číst více Ploché břicho: Jak zhubnout břicho po 40 (pro ženy)
Jaké hormony ovlivňují hubnutí – I. část
Pokud se snažíte zhubnout a stále se vám to nedaří, možná za to mohou vaše hormony. Hormony jsou ty, kdo řídí to, jak vypadáme, jakou máme náladu, jak se cítíme. Hormony také řídí, jestli máme hlad, regulují chuť k jídlu.

Jaké hormony ovlivňují hubnutí – I. část

Pokud se snažíte zhubnout a stále se vám to nedaří, možná za to mohou vaše hormony. Hormony jsou ty, kdo řídí to, jak vypadáme, jakou máme náladu, jak se cítíme.…

Číst více Jaké hormony ovlivňují hubnutí – I. část
Dieta a kalorie: Kolik kalorií má banán?
Banány, díky vysokému obsahu vody, obsahují jen málo kalorií. Jeden banán obsahu přibližně 100 kalorií. Banány obsahují řadu vitamínů a minerálů a dají se tak zařadit mezi zdravé a dietní potraviny. Nic se ale nesmí přehánět.

Dieta a kalorie: Kolik kalorií má banán?

Banány patří mezi velmi oblíbené ovoce. Kdo by také neměl rád banány, že? Banány jsou často doporučovány, jako dietní potravina. Existuje i dieta – banánová dieta, která má zajistit velmi…

Číst více Dieta a kalorie: Kolik kalorií má banán?