Jablečný ocet a hubnutí – pití octa pomáhá spalovat tuky (ověřeno)

Jablečný ocet a hubnutí – pití octa pomáhá spalovat tuky (ověřeno)
Pití jablečného octa, prokazatelně pomáhá zhubnout (a má i další pozitivní vliv na zdraví). Za 12 týdnů se dá zhubnout 5 – 8 kilo. Stačí jenom každý den vypít velkou sklenici vody, do které přidáme 1 – 2 lžíce jablečného octa.

O tom, že jablečný ocet může být prospěšný pro zdraví, se ví už od starověku. V některých návodech jak zhubnout, se doporučuje pravidelné pití malého množství jablečného octa smíchaného s vodou. Má to pomáhat při spakování tuků.

Nyní se vědci rozhodli posvítit na to, jak je jablečný ocet prospěšný pro zdraví. A jestli opravdu pomáhá zhubnout.

Výsledkem vědecké studie je jednoznačný důkaz, že pravidelná konzumace jablečného octa opravdu pomáhá zhubnout. A kromě toho má i další prokazatelné zdravotní benefity.

Jablečný ocet opravdu pomáhá hubnout

Na internetu si může každý napsat, co chce. V různých návodech na hubnutí, se dají najít tisíce různých doporučení jak zhubnout. Přičemž si často vzájemně odporují. A někdy jsou to vyložené nesmysly.

O pravidelném pití jablečného octa a vlivu na hubnutí, se dá najít mnoho informací. Jestli to ale opravdu funguje, nebo jestli jde jen o další z mnoha pověr, doposud nebylo až tak jednoznačné.

Nyní byl ale publikován výsledek vědecké studie (viz originál v angličtině), kde se podařilo prokázat, že pravidelné pití malého množství jablečného octa po dobu 12 týdnů, prokazatelně vedlo ke snížení váhy a tedy zhubnutí.

Tato vědecká studie probíhala jako dvojitě zaslepený pokus. Což znamená, že ani účastnici studie a ani samotní vědci nevěděli, která skupina dostává jablečný ocet, a která skupina dostává jenom placebo.

Skupina, která 12 týdnů užívala jablečný ocet (dávky 5, 10, nebo 15 mililitrů ve čtvrt litru vody), zhubla v průměru o 6 až 8 kilo (BMI se snížilo o 2,7 – 3 body).

Kontrolní skupina, která po celou dobu dostávala jenom placebo, sice také mírně zhubla (což může být vliv placebo efektu), ale jinak se u nich neprokázaly žádné zdravotní benefity, které jsou spojené s pitím jablečného octa.

Jablečný ocet totiž nepomáhá jenom se spalováním tuků, ale poměrně významně snižuje i množství cholesterolu v krvi. Dále také pozitivně ovlivňuje hladinu glukózy a triglyceridů v krvi.

Odkazovaná vědecká studie, probíhala pouze po dobu 12 týdnů a nezaměřovala se na dlouhodobý vliv na zdraví. Snížení cholesterolu a další zdravotní benefity jablečného octa, by ale mohly vést i ke snížení rizika infarktu, mrtvice, nebo i cukrovky.

Co obsahuje jablečný ocet?

Jablečný ocet se vyrábí ze zkvašených jablek. Podobně jako většina octů, obsahuje především kyselinu octovou. V jablečném octu je cca 5% kyseliny octové, a zbytek je především voda.

Kromě toho, ale jablečný ocet obsahuje asi 20 různých minerálů, stopových prvků a vitamínů.

Z minerálů je to především draslík, železo, vápník a fosfor. Z vitamínů je to například vitamín C, B1, B2, B6 a biotin.

Jablečný ocet, je přírodní produkt, který by neměl obsahovat žádná přidaná barviva nebo konzervanty (ocet je konzervant sám o sobě). Nemělo by v něm být nic škodlivého.

Jak se vyrábí jablečný ocet (domácí výroba)

Vlastní jablečný ocet si můžete vyrobit i doma. Není na tom ve výsledku nic složitého – výroba trvá cca 1 měsíc.

Jablečný ocet se vyrábí jenom z jablek (buď z celých, nebo se používá vymačkaná jablečná šťáva (jablečný mošt).

Jablka stačí umýt, nahrubo nastrouhat, a zalít studenou, ale před tím převařenou vodou. A pak stačí jenom cca 10 dní počkat.

Proces jablečného kvašení, probíhá za přístupu vzduchu. Nastrouhaná jablka zalitá vodou, stačí umístit do sklenice, která se zakryje látkou (aby nebyl přístup pro hmyz nebo nečistoty).

Po deseti dnech, je nutné vzniknou tekutinu přefiltrovat přes plátno.

A dále nechat cca 3 týdny zrát na nějakém chladnějším, temném místě (ve sklepě, ve spíži, apod.). Stále ve sklenici, která bude zakrytá jenom látkou (aby byl přístup vzduchu).

Dokud se budou v tekutině vytvářet bublinky, tak ještě probíhá proces kvašení, a jablečný ocet zraje.

Jakmile se bublinky přestanou vytvářet, tak je jablečný ocet hotový. Stačí ho pak přelít do uzavíratelných sklenic, a dá se používat při vaření (nebo pít i jen tak s vodou).

Co dělá jablečný ocet v lidském těle?

Jablečný ocet, zvyšuje kyselost prostředí v žaludku (zvýší se PH). Což mimo jiné napomáhá i lepšímu trávení a celkovému pročištění trávicí soustavy.

Kromě toho, ale jablečný ocet zlepšuje schopnost svalů získávat glukózu z krve. Omezuje také tvorbu cukrů v játrech a omezuje i ukládání tuků.

Jablečný ocet mírně potlačuje chuť k jídlu, zrychluje metabolismus a zlepšuje efektivitu spalování tuků.

Výše odkazovaná vědecká studie prokázala, že jablečný ocet snižuje hladinu cholesterolu v krvi. Příznivě se podílí na regulaci krevního cukru, a snižuje množství triglyceridů.

Jak užívat ocet (nejenom při hubnutí)

Užívání jablečného octa je poměrně prosté. Každý den ráno, by se mělo vypít malé množství jablečného octa rozpuštěného ve větším množství vody.

Doporučené dávkování by nemělo překročit 30 ml denně, které se ředí minimálně do 250 ml vody.

Každý den tedy stačí vypít jednu velkou sklenici vody, do které dáme 1 – 2 lžíce jablečného octa.

Jablečný ocet, bychom ale určitě neměli pít neředěný – obsahuje minimálně 5% kyseliny octové (což už je poměrně silný roztok).

Mohlo by to vést k poškození zubní skloviny, nebo i k zažívacím problémům. Jablečný ocet se pije naředěný vodou.

Kromě toho je ale možné jablečný ocet používat i v kuchyni při běžném vaření, do salátů a do mnoha různých jídel.

Napsat komentář