Místo hubnutí přibírám – cvičím a na váze mám víc než dřív

Místo hubnutí přibírám – cvičím a na váze mám víc než dřív
Zvýšení váhy, i když pravidelně cvičíte, může být způsobeno několika různými faktory. Může to být růstem svalů, zadržováním vody v těle nebo i redistribucí tělesného tuku a svalů (mění se tvar postavy). Může to být ale způsobeno i příliš vysokým kalorickým příjmem, nebo zde mohou být i další faktory.

Možná jste se rozhodli, začít něco dělat s tím, kolik vážíte. A pustili jste se do cvičení a snažíte se zhubnout.

Každý týden pravidelně cvičíte (možná i několikrát za týden). Jste unavení a bolí vás z toho celý člověk. Ale na váze není vidět žádný pozitivní výsledek. Nebo vám váha možná ukazuje i vyšší hmotnost, než před začátkem cvičení.

Jak je možné, že se při cvičení zvyšuje váha? Je to normální? Nebo je něco špatně? A co se dá dělat, abyste konečně začali hubnout?

Je normální, když se při cvičení zvyšuje váha?

Snad všechny návody na hubnutí doporučují, aby se člověk začal hýbat. Bez cvičení se zhubnout nedá. Jak je ale možné, že někdy se po zahájení cvičení začne váha zvyšovat?

Zvýšení váhy po zahájení cvičení, může být poměrně běžná věc. Důvodem může být růst svalové hmoty, zadržování vody v těle, nebo i různé další faktory.

Obvykle se jedná ale jenom o krátkodobé zvýšení váhy, které za chvíli zase zmizí. A pak se vám váha začne snižovat.

Pokud se vám ale zvyšuje váha i při dlouhodobějším cvičení, pak je zřejmě něco špatně. Může se jednat například o chybné stravovací návyky.

Proč se zvyšuje váha při pravidelném cvičení?

Zvýšení váhy při pravidelném cvičení může být způsobeno několika faktory. Ty se mohou projevit právě na začátku cvičení, a může se jednat pouze o krátkodobější zvýšení váhy.

Jedním z důvodů, proč jste přibrali na váze, může být nárůst svalové hmotné.

Pravidelné cvičení (a zvláště pokud je to silové cvičení), vede ke zvýšení objemu svalové hmoty. Svaly jsou těžší než tuk (vyšší hustota tkáně). Takže i mírné zvýšení objemu svalů, může vést k nárůstu váhy.

Toto zvýšení váhy, ale obvykle neznamená že „tloustnete“. Pokud máte doma nějakou chytrou váhu, která umí změřit i další tělesné charakteristiky, tak byste měli vidět, že vám ubývá množství tukové tkáně a zvyšuje se podíl svalové tkáně.

Pokud se nevěnujete přímo kulturistce, tak se toto krátkodobé zvýšení váhy brzy „srovná“. A efekt úbytku tukové tkáně bude brzy vyšší, než efekt zvýšení objemu svalové tkáně.

Dalším častým důvodem, proč se na začátku cvičení zvyšuje váha, je zadržování vody v těle. Intenzivní cvičení (a následně namožené svaly), zvyšují tendenci k zdražování vody v těle. Což se projeví zvýšením váhy klidně i o 2 – 3 kila během poměrně krátké doby.

I toto zvýšení váhy je obvykle jenom krátkodobé, a poměrně rychle se to srovná a váha začne klesat.

Dlouhodobě pravidelně cvičím, a váha se nesnižuje

Pokud cvičíte již nějakou delší dobu, a váha se vám nemění, nebo se dokonce zvyšuje, pak je na zvážení, jestli neděláte něco špatně.

Pravidelné cvičen vede poměrně často k tomu, že máme tendenci více jíst. Možná to sami znáte, že po cvičení máte mnohem větší hlad. A také máte mnohem menší chuť si hlídat velikost porcí, nebo co jíte.

Po cvičení, chce tělo doplnit spotřebovanou energii, a tak si poměrně důrazně říká o jídlo. Nebo alespoň o něco sladkého.

Pokud si ale nebudete hlídat kalorický příjem, pak se moc úspěšně zhubnout nedá.

Při cvičení, potřebujete vydatnou stravu, která obsahuje všechny podstatné živiny, vitamíny, minerály a především dostatek bílkovin. Nesmí se to ale přehánět.

Lidé, co se pustili do pravidelného cvičení, mají ale poměrně často tendenci, dopřávat si pak „za odměnu“ různé kalorické „chuťovky“. A to může celkem spolehlivě vymazat jakýkoliv pozitivní efekt cvičení.

Proč se mi po cvičení nesnižuje váha?

Změny váhy při cvičení, mohou být ale ovlivněny i mnoha dalšími faktory. Velkou roli může hrát i vliv hormonů, aktuální zdravotní stav, roční období, a různé další faktory.

Při cvičení je dobré sledovat nejenom váhu, ale i další ukazatele. Pokud se cítíte zdravější, silnější a zlepšují se vaše cvičební výkony, pak je to dobrým znakem, že vaše cvičení funguje správně.

Můžete také sledovat, jak se mění vaše tělesné proporce. Někdy vede cvičení k tomu, že se i poměrně výrazně mění stavba/tvar těla. Na některých místech může ubývat tuk, a na jiných zase přibývají svaly.

Vyhodnocovat efektivitu cvičení pro hubnutí, čistě jenom podle toho kolik vážíte, tedy nemusí být vždy ten ideální způsob, jak sledovat dosažený pokrok.

Napsat komentář