Nordic walking: severská chůze hubnutí

Nordic walking: severská chůze hubnutí
Chcete zhubnout a nebaví vás běhat? Vyzkoušejte severskou chůzi – Nordic walking. Při ní se spaluje až o 20% více kalorií než při obyčejné chůzi. Je to velmi efektivní způsob, jak začít hubnout. Doopravdy to funguje.

Chcete zhubnout a nebaví vás běhat? Bojíte se chodit do fitness centra, protože se stydíte za svou postavu? Nebo máte obavy, že byste nezvládli náročné cvičení? Pak vyzkoušejte na hubnutí něco jiného. Nordic Walking, tedy severská chůze, je zvláštní typ chození, při kterém používáte hůlky. Je to něco, co zvládne každý, a co opravdu pomáhá zhubnout.

Co je to Nordic walking a jak funguje

Nordic walking (česky severská chůze), je sportovní chůze, při které chodíte s hůlkami. Díky holím jsou během pohybu zapojeny i svaly v horní polovině těla (svalové skupiny na pažích, na zádech, na břiše). Oproti běžné chůzi, je při té severské, do pohybu komplexněji zapojeno celé tělo. A to je něco, co při hubnutí potřebujete.

Nordic walking, je určitě méně náročný než běhání. Běhat nezvládne každý. A také si to ne každý může dovolit. Kvůli věku nebo zdravotnímu stavu. Třeba lidé s nadváhou, by na začátku hubnutí neměli běhat vůbec. Při běhání dochází k mnoha nárazům a otřesům, při kterých hodně trpí klouby. U lidí s nadváhou by běhání mohlo znamenat i poměrně velké zdravotní riziko.

Naopak Nordic walking je poměrně přirozený pohyb. Hodně se podobá obyčejné chůzi, které ze zdravotního pohledu opravdu není co vytknout. U Nordic walking chodíte s holemi, díky kterým je chůze ještě zdravější. Zapojujete do pohybu celé tělo.

Nordic walking není jen pro staré

První, co mnoho lidí napadne, je to, že severská chůze, je jen pro staré. Dosti často můžete potkat starší lidi na procházce po městě nebo někde v parku, jak jdou s holemi. Taková zkušenost ale může mást.

Starší lidé při chůzi často používají turistické (trekingové) hole. Jejich primární funkcí je poskytovat oporu při chůzi v náročnějším terénu na horách. Pro starší lidi je při pohybu podstatná právě ta opora.

Nordic walking je ale o něčem jiném. Hole na severskou chůzi mají jiný tvar rukojetí než ty turistické, jiné zakončení a hlavně jinou funkci.

Hole na Nordic walking jsou obvykle odpružené. Turistické hole jsou naopak pevné. Když se o ně opřete plnou vahou (navíc třeba s těžkým batohem na zádech), tak to musí vydržet. Pokud byste se o hůl na Nordic walking opřeli plnou vahou, tak ji možná i zlomíte.

Hole na Nordic walking neslouží „k opírání“. Ale k tomu aby vám usnadnili pohyb. Abyste měli správnou techniku chůze, při které komplexně zapojíte celé tělo.

Je to asi podobný rozdíl jako mezi holemi na sjezdové lyžování a na běžky. Ty mají také trochu jinou funkci. Ostatně severská chůze má s jízdou na běžkách hodně společného (kdysi také vznikla, jako jakási „letní“ příprava pro běžkaře).

Jak hubnout při chůzi – severská chůze

Pravidelná chůze je asi nejefektivnější metoda, jak začít hubnout. Chodit může začít každý. I ten kdo má nadváhu. I ten kdo je starší nebo v mizerné fyzické kondici.

Při chození můžete velmi dobře regulovat intenzitu. Tím že si budete postupně volit delší a náročnější trasy. Tím, že budete zvyšovat rychlost chůze. Chůze může být odpočinková relaxační procházka nebo intenzivní sportovní výkon. To vám nabídne jen málokteré cvičení.

Jak začít hubnout při chůzi

Pokud uvažujete nad tím, že byste to vyzkoušeli, pak je to snadné. Technika chůze Nordic walking, není nijak složitá. Návod snadno najdete na internetu. Na youtube je mnoho dobrých video návodů, kde vám ukáží, jak správně chodit.

Aby chůze Nordic walking fungovala při hubnutí, měli byste chodit pravidelně. Dvakrát nebo třikrát týdně byste měli vyrazit na hodinovou procházku. Ideálně někam do přírody, do terénu. Nejlepší je nechodit jen po rovině, ale i přes kopečky nebo náročnější terén.

Během delší procházky můžete ujít i 5 – 10 tisíc kroků (podle tempa a zvolené trasy). Při chůzi Nordic walking spalujete o 20% více kalorií, než při obyčejné chůzi. Je to tedy mnohem efektivnější způsob hubnutí.

Pokud budete pravidelně chodit, tak už za pár týdnů uvidíte výsledky. Při pravidelném pohybu a vhodném jídelníčku byste neměli mít problém hubnout o 0,5 kila za týden. A to i bez velké námahy, bez speciálního cvičení nebo bez nějaké striktní diety. Stačí dodržovat elementární zásady zdravé stravy a pravidelně se hýbat. A výsledek se dostaví. Zaručeně.

Napsat komentář