Jaké hormony ovlivňují hubnutí – I. část

Jaké hormony ovlivňují hubnutí – I. část
Pokud se snažíte zhubnout a stále se vám to nedaří, možná za to mohou vaše hormony. Hormony jsou ty, kdo řídí to, jak vypadáme, jakou máme náladu, jak se cítíme. Hormony také řídí, jestli máme hlad, regulují chuť k jídlu.

Pokud se snažíte zhubnout a stále se vám to nedaří, možná za to mohou vaše hormony. Hormony jsou ty, kdo řídí to, jak vypadáme, jakou máme náladu, jak se cítíme. Hormony také řídí, jestli máme hlad, a regulují chuť k jídlu.

Hormony zodpovídají za ukládání tuku na břiše, na bocích nebo na zadku. Nevhodný způsob hubnutí může vést k hormonální nerovnováze některých hormonů a zhubnout se vám pak nepodaří, nebo si to zkomplikujete.

Které hormony ovlivňují hubnutí

Asi nejdůležitější hormony, které mají vliv na hubnutí, patří především:

Stresový hormon kortizol

Hormon kortizol je často nazývaný jako stresový hormon. Tělo ho totiž ve zvýšené míře uvolňuje, jako reakci na stresovou situaci. Tento hormon pak tělu dokáže zajistit dostatek energie na řešení stresové situace.

Ve stresové situaci se tělo připravuje na dvě možné reakce. Boj nebo útěk. S tím mu pomáhá právě kortizol. Zajistí dostatek energie, abyste mohli bojovat nebo utíkat.

Když pomine stresová situace, tak kortizol signalizuje pocit hladu, aby se doplnila spotřebovaná energie. Teoreticky to funguje skvěle. Bohužel ale stresové situace, se kterými se běžně setkáváme, jsou jiné než ty, na které je tělo adaptováno.

Většinu stresových situací v každodenním životě (a že jich je hodně), neřešíme tím, že bychom bojovali nebo utíkali. A pokud ano, tak to není fyzický boj, spojený výdejem energie, ale častěji jen slovní.

A útěk také nebývá doslovný. Neběžíme a nespotřebováváme energii. Často utečme stresové situaci tím, že se jí vyhneme.

Kortizol říká tělu, že má doplnit energii, i když ji tělo nepotřebuje

Tohle ale hormon kortizol neřeší. Neví, kolik jsme spotřebovali energie, a jestli vůbec nějakou. V každém případě signalizuje, že máme hlad a máme se najíst. Právě proto lidé na stres často reagují jídlem, přejídáním.

Je vědecky dokázáno, že lidé s vyšší mírou stresu, mají větší tendenci k nabírání váhy. Tím, že omezíte množství stresu, velmi podpoříte hubnutí. Díky menšímu množství stresu, se vám bude snadněji hubnout.

Jak snížit hladinu kortizolu?

Omezte pití kávy. Kofein významně zvyšuje produkci kortizolu. Omezte množství stresu. Dopřávejte si dostatek odpočinku. Pomáhá i pravidelný spánek. U lidí s nepravidelným a nedostatečným spánkem, jsou vyšší hladiny stresových hormonů.

Hormon leptin může za přejídání

Hormon leptin zodpovídá za regulaci chutě k jídlu. Když jíme, tělo postupně zvyšuje produkci leptinu a ten signalizuje do mozku, že už jsme najedení a máme přestat.

Produkce hormonu a jeho ovlivnění mozku ale vyžaduje nějaký čas. Pokud jíme rychle (v rychlosti do sebe naházíme jídlo), pak sníme mnohem více, než tělo skutečně potřebuje. Než stihne leptin ovlivnit mozkové buňky, které nás pak zastaví, už jsme přejedení.

Chcete zhubnout? Jezte v klidu a sníte toho méně

Pokud chcete zhubnout, měli byste se naučit jíst v klidu. Jíst pomalu, jídlo pečlivě rozkousat, vychutnávat si ho. Díky tomu sníte menší porci jídla, která vás zasytí úplně stejně, jako mnohem větší porce, kterou do sebe v rychlosti nahážete.

Pokud častěji jíte nárazově, přejídáte se, pak to může vést k leptinové rezistenci. Buňky zodpovědné za produkci leptinu si začnou myslet, že ho vyrábí málo (a že tedy do mozku nedoputuje správně informace o tom, že už má dost). Takže buňky produkci leptinu ještě zvýší.

Sami ale víte, že když je něčeho moc, tak to začnete ignorovat. A mozek to dělá stejně. Takže i když pak tělo produkuje zvýšené množství leptinu, mozkové buňky na něj reagují jen omezeným způsobem. Takže si ještě méně uvědomujete, že už jste najezení a měli byste s jídlem přestat.

Při hubnutí je tedy podstatné, abyste se vyhýbali nárazovému jezení velkých porcí. Pokud zapomínáte na snídaně, odbýváte oběd a pak to doháníte při večeři, tak je to zaručený recept na přejídání. A to vaší váze moc neprospívá.

Jak zabránit přejídání?

Vyhýbejte se dietám, které vyžadují drastické snížení kalorického příjmu. Při hladové dietě je téměř jistý jo-jo efekt. Naučte se jíst pravidelně a mějte dostatek času na jídlo. Správné fungování leptinu také ovlivní zinek. Jezte potraviny, které ho obsahuji – fazole, hovězí maso, kešu oříšky.

Pokud vás zajímá, jaký vliv na hubnutí má hormon estrogen a hormon ghrelin, pak se podívejte i na druhou část tohoto článku: Jaké hormony ovlivňují hubnutí – II. část.

Napsat komentář