Zajímalo by vás, jak se dědí barva vlasů u dítěte? Nakolik se dá dopředu zjistit, jakou barvu vlasů bude mít dítě, které se má narodit?
Připravili jsme pro vás pár základních informací ohledně dědičnosti barvy vlasů. Najdete zde i jednoduchou kalkulačku pro výpočet toho, jakou barvu vlasů by mohlo mít vaše dítě.
Jak se dědí barva vlasů u dětí
Asi každý ví, že dítě dostává část genetické informace od své matky a část od svého otce. Lidské buňky obsahují obvykle 46 chromozómů (23 párů). A svému potomku každý z rodičů předává jednu polovinu z nich – 23 chromozómů (jeden od každého páru).
Slovo obvykle je použito proto, že jsou i vzácné dědičné poruchy, kdy může být některý chromozom zdvojen apod., ale tím se teď nemusíme zabývat.
Chromozomy nesou mimo jiné i informace pro výrobu látek (pigmentů) které pak způsobují třeba barvu vlasů (nebo barvu kůže, očí atd.).
Dědičnost barvy vlasů je hodně složitá
S dědičností je to ale složitější než by se mohlo zdát. Pokud budou mít dva lidé se zrzavými vlasy dítě, neznamená to automaticky, že bude také zrzavé. Hodně lidí by třeba řeklo, že pokud má maminka dítěte blonďaté vlasy, a otec černé, že dítě bude nejspíše tmavé vlasy. Nemusí to ale platit.
Na dědičnosti barvy vlasů se podílí osm různých genů, takže počet různých možných kombinací je poměrně vysoký.
Navíc těchto 8 genů nemusí představovat všechny, které se na tom podílí. Je možné, že kromě těchto 8 genů, kde již vědci zjistili souvislost s dědičností barvy vlasů, jsou i další o kterých zatím nevíme, že se na tom také podílí.
Kalkulačka barva vlasů – jakou barvu bude mít moje dítě?
Kde se bere barva vlasů?
Když pomineme to, že barva na vlasy se dá koupit skoro v každé drogerii, pak ta přirozená, přírodní barva je dána dvěma druhy pigmentu:
- Eumelanin = tmavé barvivo
- Pheomelanin = červeno-žluté barvivo
Na jejich vzájemném poměru, nebo třeba na absenci některého z nich, pak záleží výsledný odstín barvy vlasů. V zásadě můžeme bravu vlasů rozdělit na 5 základních druhů. Reálně ale existují spíše stovky různých odstínů.
Jak se mění barva vlasů u dítěte nebo u dospělého
Barva vlasů navíc u lidí není nějaká ustálená veličina. Narozené děti jen málokdy mívají hned po narození stejnou barvu vlasů, jakou budou mít v dospělosti.
Spíše naopak. Je velmi typické, že čerstvě narozené děti mají spíše tmavší barvu vlasů. Ta jim ale postupně od 9 měsíce do cca 3 roku zesvětlá. A u řady dětí pak ale zase následně o něco ztmavne (do cca 5 roku života).
Ani po zbytek života ale není barva vlasů zcela konstantní veličina. Pomineme postupné šednutí vlasů přicházející s věkem. Na aktuální barvu vlasů má velký vliv i prostředí, ve kterém se pohybujeme, roční období, nebo naše strava.