Hormon ghrelin vám říká že máte hlad
Hormon ghrelin, by se dal také nazývat „hormon hladu“. Hraje totiž velkou roli, při udržování vaší váhy. Hlásí do mozku, že máte hlad. Dá se nějak oklamat tento hormon?
Hormon ghrelin je produkován v žaludku, když je prázdný. Nejnižší hladina tohoto hormonu tedy bude po jídle. Nejvyšší naopak, když se žaludek vyprázdní. Je to poměrně logické. Čím je žaludek prázdnější, tím větší máte chuť na jídlo, tím větší máte hlad.
Hormon ghrelin se nedá kontrolovat nějakými léky. Že byste si vzali nějakou pilulku, která by jednoduše zahnala pocit hladu. To nefunguje.
Hormon ghrelin ale můžete částečně dostat pod kontrolu tím, jak, kdy a co budete jíst.
Při snaze o hubnutí byste se měli vyhýbat extrémům. Tedy ani přejídání, ani hladovění. Naopak, pokud budete jíst pravidelně, v průběhu celého dne, pak budou výkyvy tohoto hormonu jen malé.
Dalším způsobem, jak dostat ghrelin pod kontrolu je pravidelný spánek. U lidí s nedostatkem spánku je hladina tohoto hormonu vyšší.
Nižší hodnoty ghrelinu mají i lidé, kteří mají více svalů, než tuků. Takže aktivní pohyb vám pomůže nejenom spalovat přebytečné kalorie, ale pomáhá i s vybudování svalové hmoty, které zase zpětně ovlivní pocity hladu.
Mohlo by vás zajímat: Jak zabránit jo-jo efektu, Hormon leptin může za přejídání, Bazální metabolismus podle věku a pohlaví
Přečtěte si více:
Při hubnutí prokazatelně funguje přerušovaný půst (varianta 16/8, jsou ale i další možnosti). Pravidelný půst pomáhá jak při hubnutí, tak i pro udržení stabilní váhy. Místo půstu, je možné vyzkoušet i vegetariánský den.
Na internetu je možné najít stovky „zázračných“ diet nebo zaručených návodů, jak zhubnout. A přesto má mnoho lidí potíže, když se snaží shodit i jenom pár kilo dolů. Často není…
Číst více
Přerušovaný půst – velmi efektivní metoda jak zhubnout a udržet si nízkou váhu
Nadměrnému pocitu hladu se nejlépe ubráníte vhodným složením jídelníčku. Luštěniny, bílkoviny, „pomalé sacharidy“, to vše vás může udržet déle syté, i při nízkém kalorickém příjmu. Chuť na jídlo je možné potlačit i pitím vody nebo kávy. Chutě je možné ovlivnit i různým kořením nebo různými potravinami.
Pokud chcete zhubnout, pak byste měli vědět, že bez omezení příjmu kalorií (vytvoření kalorického deficitu), se zhubnout nedá. Můžete cvičit a sportovat kolik chcete. Pokud si ale po náročném cvičení,…
Číst více
Jak omezit chuť na jídlo: Jak ovlivnit chutě nebo pocit hladu při hubnutí
Zhubnout se dá i bez diety. Každá dieta a dietní jídelníček, by měla být brána pouze jako vzor. Jakýsi „návod“, který vás naučí jíst zdravější jídla. Při hubnutí byste se ale měli řídit tím, co vám chutná, co vás dokáže zasytit (nesmíte hladovět). Dieta by tak měla být především o zdravém a rozumném jídelníčku, než o nějakých přísných omezeních a hladovění.
Snažíte se zhubnout, a nevíte, jak si sestavit vhodný dietní jídelníček, který by vám pomohl zhubnout? Připravili jsme pro vás vzorový dietní jídelníček, pro hubnutí na celý týden. Na každý…
Číst více
Jak zhubnout: Vzorový dietní jídelníček na hubnutí na týden – PÁTEK
Při hubnutí není až tak důležité, kolik kalorií obsahují jednotlivá jídla. Absolutní počet kalorií, je pouze pomocným ukazatelem. Při hubnutí je důležité, mít v běžném jídelníčku všechny nezbytné živiny – bílkoviny, sacharidy, tuky, vlákninu, vitamíny a minerály. Jídlo by vás mělo přiměřeně zasytit. Není dobré, abyste při hubnutí hladověli.
Snažíte se zhubnout, a nevíte, jak si sestavit vhodný dietní jídelníček, který by vám pomohl zhubnout? Připravili jsme pro vás vzorový dietní jídelníček pro hubnutí na celý týden. Na každý…
Číst více
Jak zhubnout: Vzorový dietní jídelníček na hubnutí na týden – STŘEDA
Počítání kalorií při hubnutí je nesmysl. Není totiž kalorie, jako kalorie. Někdy není podstatný celkový počet kalorií, jako spíše to o jaké kalorie se jedná. Všechny výpočty doporučeného denního příjmu kalorií jsou jen orientační.
V každém druhém návodu (jak zhubnout) na internetu, se dočtete o tom, kolik kalorií byste měli za den sníst. Nebo o kolik kalorií musíte snížit svůj kalorický příjem, abyste začali zhubnout.…
Číst více
Jak zhubnout bez počítání kalorií – počítání kalorií při hubnutí je nesmysl
Pokud budete pravidelně jíst, omezíte pauzy mezi jednotlivými jídly, tak tím současně omezíme i pocit hladu. Ideální je jíst častěji (třeba i 5x za den), ale neznamená, že byste měli sníst hodně jídla naráz (hodně kalorií).
Snažíte se hubnout a moc se vám to nedaří? Hlídáte si kalorie a dodržujete dietu a neustále vás trápí pocit hladu? Co se s tím dá dělat? Jak omezit pocit hladu…
Číst více
Hubnutí bez hladovění: Jak omezit pocit hladu při hubnutí
Pocit hladu ovlivňuje hormon ghrelin. Jeho hladina je nejvyšší, když máte prázdný žaludek a nejnižší po jídle. Pocit hladu a chuť na jídlo se dále řídí množstvím glukózy v krvi. Pokud je hladina glukózy nízká, mozek na to reaguje pocitem hladu.
Chtěli byste zhubnout, ale nějak se vám to nedaří? Často se vám stane, že se přejídáte, a pak se kvůli tomu cítíte provinile? Snažíte se jíst zdravě, ale trápí vás…
Číst více
Jak zabránit přejídání a omezit chuť k jídlu při hubnutí
Hormony významně ovlivňují to, jakou máte postavu. Jestli nabíráte kila, nebo se vám daří zhubnout. Hormony řídí pocit hladu a regulují chuť k jídlu. Signalizují do mozku, kdy máte dost jídla, abyste se nepřejídali. Hormony řídí, kam se ukládá tuk.
Hormony významně ovlivňují to, jakou máte postavu. Jestli nabíráte kila, nebo se vám daří zhubnout. Hormony řídí pocit hladu a regulují chuť k jídlu. Signalizují do mozku, kdy máte dost jídla,…
Číst více
Jaké hormony ovlivňují hubnutí – II. část