Tabulka: ideální váha pro dospívající dívky a chlapce

Během dospívání se u náctiletých dětí mění řada věcí. S nástupem puberty jsou spojené dramatické změny, které zahrnují i změny váhy a výšky dětí.

Během dospívání se u náctiletých dětí mění řada věcí. S nástupem puberty jsou spojené dramatické změny, které zahrnují i změny váhy a výšky dětí.

Hlavně u dívek tyto změny začínají již v předpubertálním období. Zatímco u dívek se růst váhy (a výšky) akceleruje již od cca od 10 roku, u kluků je to jiné. U nich se dynamika růstu zvýší až o něco později, cca až od 12 roků.

Všechny údaje v následující tabulce ideální váhy jsou průměrné (orientační) hodnoty. Nemají také žádnou vypovídací hodnotu o tom, jaký je vzhled dané osoby.

Zvláště u náctiletých dívek, které intenzivně řeší svůj vzhled (a svoji váhu), by údaj v tabulce mohl být zavádějící.

V tabulce jsou uvedeny průměrné hodnoty pro děti v daném věku a s danou výškou. U konkrétních jedinců mohou být i výraznější odchylky váhy (na obě strany), aniž by to nutně znamenalo, že má daná osoba nadváhu nebo podvýživu.

Tabulka – ideální (doporučená) váha pro náctileté

Věk Holky Kluci Výška
11 let 36,9 kg 35,6 kg 144 cm
12 let 41,5 kg 39,9 kg 149,1 cm
13 let 45,8 kg 45,3 kg 156,2 cm
14 let 47,6 kg 50,8 kg 163,8 cm
15 let 52,1 kg 56 kg 170,1 cm
16 let 53,5 kg 60,8 kg 173,4 cm
17 let 54,4 kg 64,4 kg 175,2 cm
18 let 56,7 kg 66,9 kg 175,7 cm
19 let 57,1 kg 68,9 kg 176,5 cm
20 let 58 kg 70,3 kg 177 cm

Mohlo by vás zajímat: Tabulka: Ideální váha pro muže, Tabulka: ideální váha pro ženu, Tabulka: ideální váha pro dítě

Přečtěte si více:

Kalkulačka: výpočet ideální váhy (pro muže, pro ženy a pro dítě)
Zajímalo by vás, jaká by měla být vaše ideální váha? V této kalkulačce, pro výpočet optimální váhy si můžete spočítat ideální váhu pro muže, pro ženy nebo pro dítě. Připravili jsme pro vás i přehledné tabulky pro ideální váhu.

Kalkulačka: výpočet ideální váhy (pro muže, pro ženy a pro dítě)

Díváte se na sebe do zrcadla a nelíbí se vám to, co vidíte? Říkáte si, že byste měli zhubnout, a nevíte, jaká by měla být vaše ideální váha? V následující kalkulačce…

Číst více Kalkulačka: výpočet ideální váhy (pro muže, pro ženy a pro dítě)
Hubnutí bez hladovění: Jak omezit pocit hladu při hubnutí
Pokud budete pravidelně jíst, omezíte pauzy mezi jednotlivými jídly, tak tím současně omezíme i pocit hladu. Ideální je jíst častěji (třeba i 5x za den), ale neznamená, že byste měli sníst hodně jídla naráz (hodně kalorií).

Hubnutí bez hladovění: Jak omezit pocit hladu při hubnutí

Snažíte se hubnout a moc se vám to nedaří? Hlídáte si kalorie a dodržujete dietu a neustále vás trápí pocit hladu? Co se s tím dá dělat? Jak omezit pocit hladu…

Číst více Hubnutí bez hladovění: Jak omezit pocit hladu při hubnutí
Kalkulačka: kalorie v potravinách – přepočet kalorie (kcal) na kilojouly (kJ)
Pro převod jednotek – přepočet kalorií (nebo kilokalorií) na kilojouly, platí poměrně jednoduché pravidlo. Stačí si zapamatovat, že jedna kilokalorie (kcal) je 4,185 kilojoule. Pokud tedy někde máte uveden počet „kalorií“, pak si ho vynásobte čtyřmi a máte přibližný počet kilojoulů.

Kalkulačka: kalorie v potravinách – přepočet kalorie (kcal) na kilojouly (kJ)

Asi každý, kdo se někdy snažil zhubnout, četl nejrůznější návody, kolik má sníst kalorií. Jak snížit kalorický příjem. Nebo kolik kalorií se spotřebuje při nějakém cvičení, pohybu nebo sportovní aktivitě.…

Číst více Kalkulačka: kalorie v potravinách – přepočet kalorie (kcal) na kilojouly (kJ)
Jaké hormony ovlivňují hubnutí – II. část
Hormony významně ovlivňují to, jakou máte postavu. Jestli nabíráte kila, nebo se vám daří zhubnout. Hormony řídí pocit hladu a regulují chuť k jídlu. Signalizují do mozku, kdy máte dost jídla, abyste se nepřejídali. Hormony řídí, kam se ukládá tuk.

Jaké hormony ovlivňují hubnutí – II. část

Hormony významně ovlivňují to, jakou máte postavu. Jestli nabíráte kila, nebo se vám daří zhubnout. Hormony řídí pocit hladu a regulují chuť k jídlu. Signalizují do mozku, kdy máte dost jídla,…

Číst více Jaké hormony ovlivňují hubnutí – II. část
Dieta a kalorie: Kolik kalorií má banán?
Banány, díky vysokému obsahu vody, obsahují jen málo kalorií. Jeden banán obsahu přibližně 100 kalorií. Banány obsahují řadu vitamínů a minerálů a dají se tak zařadit mezi zdravé a dietní potraviny. Nic se ale nesmí přehánět.

Dieta a kalorie: Kolik kalorií má banán?

Banány patří mezi velmi oblíbené ovoce. Kdo by také neměl rád banány, že? Banány jsou často doporučovány, jako dietní potravina. Existuje i dieta – banánová dieta, která má zajistit velmi…

Číst více Dieta a kalorie: Kolik kalorií má banán?